10 najgłupszych przesądów ciążowych

sierpnia 30, 2016


Gdy moja ciążą z Franiem stała się widoczna ciągle zbierałam różne porady, często od zupełnie obcych ludzi. Nie wiem czemu wszyscy uważają, że ciężarne chcą słuchać ich złotych rad i przemyśleń. Wśród nich niestety znalazło się miejsca również na zabobony. I dzisiaj przedstawię Wam moje TOP 10 najgłupszych przesądów ciążowych.

1. Jeśli ciąża nie służy przyszłej mamie i źle wygląda oznacza to, że urodzi dziewczynkę, ponieważ córki odbierają urodę.

Oczywiście jeśli oczekuje syna wygląda pięknie, wręcz promieniuje i rośnie jej tylko brzuch. Natomiast w ciąży z dziewczynką kobiety tyją również w udach, na pupie i w ramionach. Płeć można również poznać po kształcie brzucha oraz tym czy ma się apetyt na rzeczy słodkie czy ostre.

Są to dość seksistowskie zabobony i pokazują, że od lat nie zmienne panuje przekonanie, że najlepiej urodzić chłopca. Rozumiem, że kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu, kiedy kobiety głównie zajmowały się domem urodzenie syna dawało szanse na lepszy status majątkowy na stare lata. Chłopiec jako osobnik silniejszy gwarantował również lepszą pomoc w gospodarstwie, ale w dzisiejszych czasach dziwi mnie ten ciągle panujący kult mężczyzn. Szczególnie, że tak naprawdę to zazwyczaj córki opiekują się swoimi starszymi, schorowanymi rodzicami.

2. Jeśli ciężarna nosi na szyi łańcuszek, korale lub apaszkę dziecko owinie się pępowiną.

Niektórzy wierzą, że podobnie jest jeśli ciężarna przechodzi pod kablami lub sznurami z bielizną. Owinięcie pępowiną może grozić również jeśli w ciąży zakłada się nogę na nogę, mierzy obwód brzucha, szydełkuje, haftuje, szyje lub robi na drutach. Robiłam przynajmniej z połowę tych rzeczy i jakoś nic. Chyba, że to działa tak, zakładasz nogę na nogę i pyk dziecku pępowina owija się wokół brzucha, zachwalę przechodzisz pod sznurem z praniem i pyk się odwija i tak w kółko. Dobra trochę mnie poniosło…

3. Jeśli w ciężarna się oparzy i dotknie dłonią swojego ciała, to dziecko będzie mieć w tym samym miejscu znamię.

Podobnie będzie jeśli przyszła mama się przestraszy. Ludzie chcą na wszystko znaleźć wytłumaczenie, nawet jeśli jest ono równie niedorzeczne jak to. W wielu starszych osobach, zakorzeniona jest głęboka wiara w ten przesąd. Zresztą wśród młodych też się znajdą tacy, którzy są przekonani, że to prawda. Przez 9 miesięcy ciąży dużo się może zdarzyć, więc wszystko łatwo podciągnąć pod takie wierzenia.

4. Jeśli kobieta w ciąży farbuje włosy dziecko urodzi się rudę, natomiast jeśli je obetnie dziecko będzie głupie.

Byłam niedawno u fryzjera farbować włosy. Myślicie, że Natasza będzie rudą? Z genetycznego punktu widzenia szanse są zerowe, ale przekonamy się za 3 miesiące. Na szczęście nie obcinałam włosów, więc jest szansa, że nie odebrałam dziecku rozumu ;).

5. Jeśli kobieta w ciąży ma często zgagę oraz przytula się do włochatego psa, dziecko będzie nadmiernie owłosione.

To się zupełnie nie sprawdziło, mamy w domu włochatego kundelka, a Franuś był raczej łysielec. Pewnie musiałam patrzeć się na księżyc albo to przez to, że się depilowałam. Także wiecie, w ciąży lepiej nie szalejcie z woskiem, bo jeszcze ogolicie dziecko.
Zapomniałabym jeszcze, jeśli chcecie aby maluch miał kręcony włosy przytulajcie w ciąży barana.

6. Jeśli ciężarna będzie patrzeć przez wizjer w drzwiach lub podglądać przez dziurkę od klucza to dziecko będzie zezowate.

Bycie wścibskim w ciąży nie popłaca, nie podglądajcie męża w łazience, o obcych mężczyznach już nie wspomnę. Natomiast wizjer w drzwiach to przereklamowana sprawa, lepiej nie sprawdzać kto właśnie zapukał. Pewnie to kurier z kolejnymi wyprawkowymi zakupami, otwierajcie więc w ciemno nim wam ucieknie z paczuszką. I pamiętajcie robicie to dla dobra dziecka.

7. Jeśli kobieta w ciąży się maluje, dziecko zejdzie na zła drogę.

Czyli jak coś bunt nastolatka, będą mogła zrzucić na nową szminkę albo tusz do rzęs. Natomiast bunt dwulatka na podkład lub puder. Taka opcja mi się podoba, po co wychowywać własne dzieci, skoro ich zachowanie i tak od nas nie zależy.

8. Ciężarnej kobiecie nie wolno odmawiać, ten kto to zrobi zostanie zjedzony przez myszy.

Taki zabobon mi się podoba, chyba zaraz go sobie wydrukuję, oprawię i powieszę w salonie. W razie gdyby mąż nie chciał czegoś dla mnie zrobić będę znacząca chrząkać patrząc się  stronę napisu. Można też zrobić sobie taką koszulkę, najlepiej z napisem na piersiach, aby mieć pewność, że każdy przeczyta.

9. Jeśli kobieta w ciąży patrzy się na brzydkich ludzi, to dziecko urodzi się nieurodziwe. Podobnie jeśli patrzy na osoby o innym kolorze skóry.

Jako, przedstawicielka płci pięknej stwierdzam, że na sto procent pierwszy zabobon wymyślili faceci. Żeby nie było, że maluch jest brzydki po nich. Drugi na pewno wymyśliły kobiety, ale nie będę wam pisać po co …

10. Jeśli ciężarna kocha się z mężem na 2 miesiące przed rozwiązaniem, to dziecku będą ropieć oczka.

Gdy to pierwszy raz usłyszałam, popłakał się ze śmiechu. Teraz już wiecie, ze oczy ropieją tylko zbereźnym rodzicom, którzy nie potrafią pokonać swoich rządzy dla dobra malucha. Wstydźcie się! A fuuuu!

Głupich zabobonów jest dużo więcej, ponieważ pomysłowość ludzka nie zna granic. Wierzenia są świetnym wytłumaczeniem wszystkiego. Pamiętajcie będąc w ciąży mamy duży wpływ na rozwój swojego dziecka, przede wszystkim po przez to jak się odżywiamy oraz jak o siebie dbamy. Nie ma to jednak niż wspólnego z tym jak wyglądamy, na co patrzymy, jak siadamy itd. Jak to powiedział ostatnio mój kolega, zabobony sprawdzają się tylko tym, którzy w nie wierzą. I coś w tym jest ;).

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Wg mnie w przesadach coś jest... życiem,zdrowiem dziecka nie ryzykowalam, np lancuszkow nie nosiłam na wszelki wypadek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach te zabobony :)
  Bogu dziękuję - teraz się z nimi tak nie spotykam, w pierwszej ciąży było gorzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też w pierwszej ciąży było gorzej ;). Choć i teraz słyszę różne głupie uwagi.

   Usuń
 3. No to moje dziecko bedzie głupie bo byłam chyba ze cztery razy u fryzjera, zejdzie na złą droge bo nie odmówiła m sobie lekkiego makijażu i... ale, ale chwileczkę, to dziwne, że nie owinęła się pępowiną, nie ropieją jej oczy i w ogóle jest dziewczynką (nie chwaląc się ale miałam tylko brzuszek), coś ewidentnie poszło nie tak :-D

  OdpowiedzUsuń
 4. Hehe padłam
  Niektórych nie znałam. ...
  ja całą ciążę się malowałam...
  pozdrawiam MARCELKA♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam kobiety, która przez 9 miesięcy odmówiłaby sobie makijażu. Jak coś zawsze mamy świetne wytłumaczenie na przyszłość, jak nasze dzieci jako nastolatki będą nam dawać popalić.

   Usuń
 5. Do mnie kiedyś ciocia powiedziała, żebym nie patrzyła przez judasza - na Twojej liscie punkt 6. Nie wiedziałam, co odpowiedzieć, bo aż tak nie dowierzałam, że ktoś jeszcze wierzy w zabobony ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa jestem, skąd ludzie biorą takie pomysły i straszą te biedne ciężarne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne, uwielbiam te zabobony. :))) W końcu nie ma to jak przesądy, niektóre są komiczne :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Albo się jest wierzącym albo wierzy się w takie bzdury.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nr 5 rozwalił system-leżę ze śmiechu :)

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.