Rozwój niemowlaka pomiędzy 6 i 9 miesiącem życia

listopada 29, 2016Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest niezwykle intensywnym i nam rodzicom często trudno za nim nadążyć. W dzisiejszym poście dowiecie się jakie najważniejsze umiejętności zdobywa maluch pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Będzie też trochę o tym jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlaka w tym czasie. Dziecko staje się wtedy co raz bardziej świadome siebie i swoich potrzeb, jest aktywne przez większą część dnia. Pamiętajmy jednak, że sen jest w dalszym ciągu bardzo ważny i ma olbrzymi wpływ na rozwój niemowlaka, dlatego właśnie od niego zacznę.

Rytm snu


W 6 miesiącu życia malucha często pojawiają się problemy z zasypianiem. Niemowlę jest co raz ciekawsze otaczającego go świata i trudno mu się wyciszyć. Najlepszą metodą na tego typu problemy są wieczorne rytuały. Większość rodziców wieczorem kąpie swoje maluchy. Pamiętajcie jednak żeby nie robić tego za późno i zamiast malucha uśpić, nie rozbudzić go.

Gdy już uda wam się zażegnać kryzys zasypiania, w siódmy miesiącu życia niektóre niemowlęta zaczynają budzić się w nocy. Wszystko to przez bardzo intensywny rozwój w tym okresie. Maluszki uczą się wtedy wielu nowych umiejętności jak siadanie i raczkowanie.

Jakby tego było mało ok. 8 miesiąca dzieci zaczynają odczuwać lęk przed rozstaniem z rodzicami. Jest to bardzo ciężki okres dla malucha, musimy wykazać w tym czasie dużo cierpliwości i czułości. Każde dziecko przeżywa wszystko inaczej, niektóre maluchy będą w ty czasie budzić się wiele razy w nocy i uspokajać jedynie w ramionach mamy lub taty. U innych będzie występował jedynie problem z zasypianiem. Nie ma jednej idealnej recepty, ale każda mama intuicyjnie wie co dla jej malucha najlepsze.

Na szczęście ten okres szybko mija i nim się obejrzymy nasze dziecko będzie grzecznie przesypiać 5-6 godzin, a niektóre maluchy nawet całą noc. Pamiętajcie, że sen wpływa na prawidłowy rozwój niemowlaka, dlatego jako rodzice musimy dbać, aby nasze dziecko było wypoczęte i wyspane.

Rozwój motoryczny


Sześciomiesięczny maluch ma co raz lepszą koordynację ruchową i co raz więcej siły, dlatego obracanie z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek nie sprawia mu wiele trudności. Kolejnym krokiem milowym w rozwoju niemowlaka jest siadanie, ale nauka tej czynności zajmuje dziecku sporo czasu. Zazwyczaj dopiero 8 miesięczne maluchy potrafią same usiąść i utrzymać się w tej pozycji bez podparcia.

Następnym kamieniem milowym jest raczkowanie. Część niemowlęta praktycznie go pomija, inne zaś swobodnie poruszają się po domu za nim nauczą się samodzielnie siadać. Większość maluszków nim skończy 9 miesięcy ma za sobą pierwsze próby samodzielnego stanie przy meblach. Niektóre dzieci na tym etapie rozwoju są bardzo asekuracyjne i zważają na każdy swój ruch, inne zupełnie nie zwracają uwagi na upadki i kolejne siniaki. My jako rodzice musimy w tym czasie bardzo uważać, aby nasz maluch nie zrobił sobie krzywdy.

Siadanie, raczkowanie i stanie to nie jedyne nowe umiejętności niemowląt w tym okresie. Dzieci uczą się także sprawnie trzymać w rączkach różne przedmioty i przekładać je z ręki do ręki. Gdy opanują te czynności osiągają kolejny kamień milowy, ćwiczą chwyt pęsetowy czyli używania kciuka i palca wskazującego do podnoszenia przedmiotów

Rozwój poznawczy


Siedmiomiesięczne niemowlę wykonuje już świadome czynności, na przykład celowo opuszcza przedmiot i czeka, aż mu go przyniesiemy. Taka zabawa uczy zależności przyczynowo-skutkowej. Do 9 miesiąca umiejętności poznawcze malucha, będą się wciąż rozwijać, do tego stopnia, że będzie potrafił sam rozwiązywać proste problemy (np. samodzielnie sięgnie po schowaną pod kocykiem grzechotkę).

Komunikacja i rozwój społeczny


Sześciomiesięczny maluch próbuje się już z nami komunikować, poprzez gesty i wydawane dźwięki. Potrafi nawet naśladować nasze ruchy lub miny, warto stymulować rozwój społeczny niemowlaka na przykład poprzez wspólną zabawę w naśladowanie przed lustrem.

W tym okresie można również zauważyć intensywny rozwój mowy u dzieci. Maluch już gaworzy i tworzy pierwsze wyrazy, starając się imitować sposób mówienia rodziców. Kolejnym kamieniem milowym jest umiejętność zrozumienia prostych słów, szczególnie słowa „nie”. Można zachęcać dzieci do alternatywnych form komunikacja, na przykład kiwania i kręcenia głową, aby mogło nam zakomunikować czy czegoś chce czy nie.

Niemowlaki w tym okresie bardzo lubią słuchać muzyki, warto puszczać im różne gatunki muzyki i obserwować by wiedzieć, które mu się podobają, które go ożywiają, a które działają uspokajająco.

Pamiętajcie rozwój dziecka to indywidualna sprawa, jeśli coś was niepokoi zawsze możecie iść do lekarza. Nie przejmujcie się jednak opowieściami znajomych, wszechwiedzących ciotek czy sąsiadów o tym co to ich dziecko nie robiło w tym wieku, większość można włożyć między bajki.

Abyście jeszcze lepiej mogli wspierać prawidłowy rozwój swoich niemowląt mam dla was krótki filmik:

You Might Also Like

1 komentarze

  1. U kogo problem z zasypaniem mija - u tego mija... ;-) Mój Jaśko ma 9 miesięcy i ciągle potrafi budzić się nawet po 15 razy, jak wstanie 5-7 razy w ciągu nocy to uważam ją za bardzo udaną.

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.