Rozwój niemowlaka pomiędzy 9 i 12 miesiącem życia

stycznia 30, 2017Mając samej niemowlę w domu, wiem w jak zawrotnym tempie się rozwija i jak szybko przy takim maluchu biegnie czas. Każdy rodzić chce wykorzystać go jak najlepiej i wspierać rozwój swojego dziecka. Aby robić to zrobić trzeba wiedzieć jak rozwija się niemowlę i poznać jego potrzeby na różnym etapie życie. Dlatego właśnie przygotowałam serię wpisów na ten temat. Dzisiaj zapraszam na ostatni z nich, z którego dowiecie się trochę na temat rozwoju dziecka pomiędzy 9 i 12 miesiącem życia.

Rytm snu


W tym okresie Maluszek powinien mieć już bardzo regularny rytm dnia. Dzięki powtarzalny wieczornym rytuałom, tym samym porom posiłków i drzemek, niemowlę będzie spokojniejsze i wam będzie dużo łatwiej funkcjonować na co dzień. Jeśli wasze dziecko jeszcze nie potrafi zasypiać samo w łóżeczku, możecie zacząć powoli odkładać je wieczorem, gdy jest już senne i czekać aż zaśnie. Gdy uczyłam Frania samodzielnego zasypiania, trzymałam go za rączkę lub delikatnie głaskałam po plecach, gdy leżał w łóżeczku.

W tym okresie maluch potrzebuję ok. 13-14 godzin snu w ciągu doby i zazwyczaj ma jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia. Przesypianie nocy to bardzo indywidualna sprawa, niektóre dzieci nie będą już miały żadnej pobudki, inne będą się wstawać dwa-trzy razy na karminie.

Rozwój poznawczy i motoryczny


Na tym etapie życia niemowlęta już bardzo dobrze wiedzą czego chcą i potrafię nam to pokazać. Stają się co raz bardziej świadome otoczenia, umieją zapamiętywać otaczające je przedmioty oraz ludzi. Odkrywają, że to co znika z ich pola widzenia, nie przestaje istnieć i można tego poszukać. Próbują naśladować codzienne zachowania domowników. Pewnie dlatego tak dużo frajdy znajdują w zabawie zwykłymi artykułami gospodarstwa domowego jak drewniane łyżki, rondelki czy klucze.

Dziesiąty i jedenasty miesiąc życia jest to także okres intensywnego rozwoju motorycznego maluchów. Zaczynają samodzielnie stawać przy meblach, powoli uczą się utrzymywać równowagę na dwóch nogach. Niektóre zaczną od razu chodzić, inne do perfekcji opanują sztukę upadanie na pupę, co wbrew pozorom jest bardzo ważną umiejętnością.

To jak szybko wasze dzieci zaczną chodzić zależy od wielu czynników, nawet od ich charakteru. Są maluszki, które bez zastanowienia latają od mebla do mebla, a ich rodzice biegają za nimi pilnując, żeby nie nabiły sobie kolejnego guza. Możecie mieć takie szczęście jak ja, Franuś nie biegał po całym mieszkaniu, nim dobrze nie opanował sztuki chodzenia, co nastąpiło to dopiero gdy skończył 13 miesięcy. Dużo zależy również też od tego czy niemowlę raczkuje. Dzieci, które pominą ten etap rozwoju motorycznego, zaczną szybciej chodzić. Będzie ich do tego ciągnąć chęć poznawania otaczającego je świata. Maluchy, które świetnie radzą sobie na czworaka, mogą nie czuć potrzeby szybkiego stawania na dwóch nogach. Gdy wasze dziecko osiągnie wreszcie ten kamień milowy, będzie go jeszcze trudniej upilnować, nie ma się wiec czym martwić jeśli wasze 11 miesięczne niemowlę jeszcze nie biega po domu.

Komunikacja i rozwój społeczny


10 miesięczny maluch rozumie już znaczenie niektórych snów, jest to bardzo ważny kamień milowy w jego rozwoju. Im więcej do niego mówicie, opowiadacie mu o otaczającym go świecie, tym szybciej i więcej będzie rozumiał. Czytajcie swojemu niemowlakowi książeczki, puszczajcie muzykę, naśladujcie różne dźwięki, to wszystko wpływa na rozwój społeczny i rozwój mowy. Słuchajcie uważnie gdy do was mówi, aby miał świadomość, że jest słuchany i podejmował próby komunikowania się z wami.

Bardzo ważnym krokiem milowym na tym etapie życie dziecka, jest zrozumienie znaczeni słowa „nie”. Jeszcze trochę minie nim będzie potrafiło je powtórzyć, ale jeśli mówiąc „nie” będziecie gestykulować np. kręcąc głową, zacznie naśladować ten gest, aby dać wam do zrozumienie, że coś mu się nie podoba. Gesty możecie przypisać do wielu innych słów i w ten sposób nauczyć malucha komunikacji z wami.

Rozwój wzorku i porównywanie społeczne


Nim wasze dziecko skończy roczek możecie zauważyć, że przygląda wam się intensywnie nim coś zrobi. Szuka w ten sposób waszej akceptacji, jeśli więc w tym momencie uśmiechniecie się do niego uzna to za przyzwolenie na dalszą zabawę.

Zapraszam was również do przeczytania poprzednich wpisów na ten temat:

Abyście jeszcze lepiej mogli wspierać prawidłowy rozwój swoich niemowląt mam dla was krótki filmik.
You Might Also Like

1 komentarze

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.