Ulewanie u niemowląt.

listopada 02, 2015
Ulewanie u niemowląt to zazwyczaj nie powód do zmartwień, gdyż jest to fizjologiczna przypadłość, wywołana niedojrzałością układu trawiennego. Pojawia się również wtedy gdy maluch się przeje lub gdy nasza sposób karmienia powoduje, że maluszek łyka dużo powietrza. Którego może się również nałykać, gdy je zbyt łapczywie. Tak właśnie robił Franio i zdarzyło się nawet, że zakrztusił się podczas karmienia.

Sposób na radzenie sobie z tą przypadłością jest kilka. Każdy rodzic wie, że po karmieniu trzeba maluszka nosić w pozycji pionowej, opierając jego główkę na swoim ramieniu, do czasu aż mu się odbije. Za nim urodziłam Frania wydawało mi się to dość proste, ale mój mały urwis nie lubił te pozycji i szybko się denerwował. Trzymałam więc go w pozycji pionowej przytulonego do moje piersi lub kładłam na sowich kolanach na boku, aby w przypadku ulania się nie zakrztusił. Masowała mu również czasem brzuszek przed karmieniem, jak zaleciła mi lekarka, aby pobudzić perystaltykę jelit.

Franuś niestety jadł bardzo łapczywie, przez co kilka razy się zakrztusił, ale zawsze reagowała szybko i instynktownie. Obracała go tak, aby leżał główką w dół na moich kolanach i delikatnie klepałam po plecach dłonią. Gdyby to nie pomogło trzeba by było uderzyć mocniej, ale Franek na szczęście nigdy się poważnie nie zadławił.

Główną przyczyną tych problemów, było zła technika karmienia Frania. Niestety nikt się nami w tym temacie nie zainteresował, ani położna środowiskowo, ani doradca laktacyjny w szpitalu. Wiecie czemu bo żadne z ich nie oglądało jak karmię synka. Ja głupia myślałam, że skoro je i przybiera na wadze, to wszystko jest super.

Oczywiście nie jest tak, że ulewania spotyka tylko matki karmiące piersią, równie często problem ten spotyka dzieci karmionych butelką. Tutaj również ważna jest technika karmienia, ale także odpowiednio dobrana butelka, smoczek oraz mieszanka. Na rynku dostępne są specjalistyczne mleka modyfikowane przeciw ulewaniu.

Jeśli uważacie, że wasze dziecko ulewa za dużo, nie przybiera na wadze lub maciewrażenie, że sprawia mu to ból, zgłoście się do lekarza. Może się okazać, że to refluks żołądkowo-przełykowy, który może być wywołany miedzy innymi przez alergie pokarmowe. Znalezienie jego przyczyny pozwoli wam wyeliminować tą nieprzyjemną przypadłość.

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Nasz szkrab na szczęscie nie ulewa pokarmu, aż byłam tym zdziwiona bo widząc cudze dzieci, którym się na okrągło ulewało byłam pewna że czeka nas to samo

  OdpowiedzUsuń
 2. Nas na szczęście to ominęło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czego jak czego, ale krztuszenie małego dziecka wprawia mnie w przerażenie. Od ponad 10 lat mam nieustanną styczność z dziećmi i przez ten czas zdarzyło się parę nieprzyjemnych epizodów z krztuszeniem się jakiegoś maluszka - aż boję się pomyśleć, co będzie, kiedy już niebawem urodzę swojego malucha.

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas było takie podejrzenie ale okazało się, że Filip jest bardzo łapczywy i tyle zje ilu dostaie. Nawet, gdy nie był już głodny to i tak dalej jadł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój synek jadl bardzo lapczywie, w zasadzie to w kilka minut (najcześciej 8) był najedzony, a pierś opróżniona. Ulewanie było na potęgę. Teściowa powiedziała, że dokladnie tak samo było z moim M. Trwało to mniej więcej do roku czasu, gdy zaczełam wprowadzać mm ulewanie ustąpiło.

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.