Pomelo i kształty

czerwca 06, 2016

 


Pomelo jest różowym słoniem ogrodowym o ciut za długiej trąbie i filozoficznym podejściu do życia. Książki o nim są pouczające, zabawne, ale przede wszystkim zaskakujące. Szczególnie nas dorosłych, którym czasem trudno wyjść z narzuconych sobie ram myślenia. Tymczasem Pomelo robi to perfekcyjnie i zadziwia na każdym kroku.
Pomelo i kształty to pierwsza książeczka o tym słoniku, która wpadła w moje ręce. Początkowo podeszłam do niej sceptycznie, jako człowiek ze ścisłym umysłem nie do końca zgadzałam się ze wszystkim co w niej zawarte. „Spaprana kulistość kartofli” – od razu pomyślałam: „co to za dziwne określenie, poza tym ziemniaki nie są okrągłe”. Dziwił mnie dobór przedmiotów czy zjawisk oraz sposób ich przedstawienia.

Franuś za to zakochał się w Pomelo i z uporem maniaka kazał sobie czytać tą książeczkę. Choć sam jeszcze jest trochę za mały, żeby wszystko zrozumieć. Jednak im więcej razy do niej zaglądałam, tym bardziej mi się podobała. W końcu zrozumiałam, ze szukam w niej rzeczy oczywistych, do których przyzwyczaiły mnie tego typu pozycje dla dzieci. Gdzie okrągła jest piłka, a kwadratowe są klocki. Co ciekawe nigdy nie ciągnęło mnie do zakupu takich książeczek, w końcu kształtów na zabawkach mogę uczyć go sama. Tymczasem Pomelo pokazuje, że wszystko co nas otacza ma jakiś kształt, choć nie każdy łatwo określić czy opisać.

Warto również zwrócić uwagę na język jakim jest napisana – prosty, ale niebanalny. Gdy chodziłam do szkoły nasza polonistka często powtarzała, że czytanie powiększy nas zasób słownictwa. Nigdy jednak nie myślałam, że będę mogła odnieść te słowa do książki dla dzieci, ale tak właśnie jest w tym przypadku.

Żaby nie być gołosłowną pod tekstem znajdziecie zdjęcia kilku ciekawszych porównań, zastosowanych przez Pomelo.

Tytuł: Pomelo i kształty
Teskt: Ramona Bădescu
Ilustracje: Benjamin Chaud
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wiek: 3+
Wydawnictwo: Zakamarki
Cena z okładki: 29,90 złYou Might Also Like

2 komentarze

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.