Witamina d i k dla niemowląt

lipca 08, 2016


zywienie dzieci

Noworodek podczas wypisy, ze szpitala dostaje zalecenie suplementowania witaminy d i k. Dawka witamin zależy od wielu czynników między innymi od diety i sposobu karmienia malucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy ustalić je indywidualnie z lekarzem.
  

Suplementacja witaminy K u niemowląt


Każdy noworodek zaraz po urodzeniu otrzymuje dawkę witaminy K, zdrowy donoszony maluch może dostać ją domięśniowo lub doustnie. Dzieci z grupy ryzyka muszą dostać ją domięśniowo, są to przede wszystkim noworodki po porodzie zabiegowym, aspiracji smółki, niedotlenione w trakcie porodu, z zespołem hipotrofii wewnątrzmacicznej oraz te, których matki przyjmowały niektóre leki przed porodem. Decyzję o sposobie podanie witaminy K podejmuje lekarz.

Następnie witaminę K należy profilaktycznie suplementować od 15 dnia życia do końca 3 miesiąca. U niemowląt karmionych piersią i urodzonych po 34 tygodniu ciąży ciąży dawka powinna wynosić 150 μg/dobę, natomiast u dzieci urodzonych wcześniej 25 μg/dobę. Maluchy z cholestazą oraz  mukowiscydozą wymagają dalszej suplementacji.
 
Zdrowe niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym (np. Enfamil) nie potrzebują suplementacji witaminy K, ponieważ produkt zawiera taką ilość tej witaminy, jakiej potrzebuje maluch. U dzieci z przedłużającą się żółtaczką, przewlekłą biegunką lub przejściową cholestazą, lekarz może zalecić dodatkową suplementację witaminy K.

Niedobór i nadmiar witaminy K u niemowląt


Dzieci z niedoborem witaminy K są narażone na wystąpienie choroby krowotocznej noworodkowej, objawiającej się krwawieniem z przewodu pokarmowego (krwawe wymioty, czarne/ smolisty kupki) lub kikuta pępowinowego. Mogą wystąpić również zagrażające życiu wylewy krwi do ośrodkowego układu nerwowego.

Nie należy również podawać witaminy K za dużo, ponieważ jej nadmiar u niemowląt może prowadzić do żółtaczki oraz uszkodzenia tkanki mózgowej.

Suplementacja witaminy D u niemowląt i dzieci


Niedobór witaminy D występuje bardzo często, zawłaszcza wśród niemowląt oraz dzieci otyłych, o ciemnej karnacji i niewystarczająco eksponowanych na słońce. Trzeba mieć na uwadze, że na ostatnie wpływ może mieć wiele czynników takich jak: nadmierne stosowanie kremów z filtrem, długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, odzież zakrywające większość ciała czy okres zimowy w krajach północnych.

Zalecane jest suplementowanie witaminy D od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienie dzieci i niemowląt w dawkach:

400 j.m./dobę dla niemowląt do 6 miesiąca życia.

400-600 j.m./dobę dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia.

600-1000 j.m./dobę dla dzieci starszych w zależności od masy ciała, w miesiącach od września do kwietnia oraz przez cały rok przy niewystarczającym nasłonecznieniu w okresie lata.

(100 j.m./dobę to 2.5 μg witaminy D - przelicznik ten jest zmienny dla różnych witamin)

Witamina D wpływa na działanie układu immunologicznego, nerwowego, mięśniowego, krążenia, rozrodczego, ale przede wszystkim na układ kostny. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kośćca oraz odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia i fosforu

Niedobór i nadmiar witaminy D u niemowląt


U niemowląt i dzieci niedobór witaminy D prowadzi do krzywicy, dlatego tak ważna jest jej suplementacja. Odpowiedni poziom witaminy D chroni nasze dzieci nie tylko przed chorobami kości, ale też przed: cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, zaburzeniami metabolicznymi, chorobami sercowo naczyniowymi i wieloma innymi schorzeniami.

Nadmiar witaminy D prowadzi do nadmiernego uwalniana wapnia z kości i odkładania się w tkankach ( m.in. nerkach, sercu, tętnicach, płucach) prowadząc do ich zwapnienia. Witaminę D trudno przedawkować, jednak jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ilości witaminy D podawanej waszym dzieciom, skonsultujcie je z pediatrą.

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Ja właśnie podaje synkowi i witamine D i K, w jednym preparacie, w wygodnych kapsulkach twist off bobik DK

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.