Rozwój niemowlaka pomiędzy 3 i 6 miesiącem życia

października 25, 2016

http://www.freepik.com/free-photo/smiling-baby-lying-on-a-bed_898742.htm


Niemowlęta rozwijają się w zawrotnym wręcz tempie, czasem ciężko za nim nadążyć. Gdy maluch kończy 3 miesiące powoli normuje się jego tryb dnia, wie kiedy jest noc i czas snu, a kiedy dzień. Żeby dobrze wspierać rozwój niemowlaka, trzeba wiedzieć jakie umiejętności jest wstanie posiąść w określonym wieku. Często nazywa się je kamieniami lub krokami milowymi. Na tym etapie największy wpływ na postępy waszego malucha ma rozwój jego zmysłów, który jako rodzice możecie wspierać na wiele bardzo prostych sposobów.

Wzrok


Od momentu narodzi postępuje ciągły rozwój wzorku naszego maluszka. 3 miesięczne dziecko jest już wstanie śledzić wzrokiem wolno przesuwające się przedmioty i stara się do nich sięgnąć. Z początku widzi na niewielką odległość 20-30 cm, ale zdolność ta z każdym dniem to się poprawia. U 5 miesięcznego maluch rozwija się już percepcja głębi.

Aby wpierać rozwój niemowlaka na początku warto pokazywać maluszkowi kontrastowe czarno –białe lub czarno - czerwono -białe obrazki. Z czasem dobrze je zamienić na zabawki o różnych rozmiarach, kształtach i fakturach, wybierając te najmniej pstrokate, najlepsze są jednokolorowe przedmioty. Gdy dziecko skończy 5 miesięcy możemy zacząć kłaść je w różnych odległościach od siebie. Powoli przesuwając zabawką zachęcajcie malucha do wodzenia za nią wzrokiem.

Pamiętajcie, żeby nie zapewniać niemowlakowi dodatkowych bodźców takich jak głośne radio czy włączony telewizor. Dzięki temu maluch będzie mógł spokojnie skupić się na poznawaniu otoczenia. Oczywiście taka zabawa nie będzie trwała zbyt długo, niemowlęta nie potrafią skupiać się na jednej czynności godzinami. Gdy poznają już jakąś zabawkę przestaje być dla nich ciekawa i szybko odwracając od niego wzrok, dlatego warto je zmieniać, aby maluch nie stracił zainteresowania.

Węch


Już noworodek ma wysoce rozwinięty zmysł węchu, to właśnie dzięki niemu rozpoznaje swoich rodziców, nasz zapach zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala mu również znaleźć źródło pożywienia. Nie możemy w sposób bezpośredni wspierać rozwoju węchu niespełna 6 miesięcznego niemowlaka. Pamiętajmy jednak, aby nie zapewniać mu zbędnych bodźców zapachowych takich jak mocne perfumy, kadzidełka czy świece zapachowe.

Smak


Zmysł smaku rozwija się już w życiu płodowym, wpływ na niego ma dieta przyszłej mamy, a później mamy karmiącej piersią.

Słuch


Przez pierwsze tygodnie życia słuch maluszka jest przytłumiony, aby spokojnie mógł się przestawić z rytmicznych dźwięków, które słyszał w łonie matki, do hałasy świata zewnętrznego. Dlatego maluchy tak lubią odgłos suszarki, odkurzacza czy wentylatora, które przypominają mu znajome szumienie. Niemowlęta potrafią bardzo szybko rozpoznać głos mamy, który działa na nie kojąco, 3 miesięczny maluch reaguje na znane mu dźwięki, a nim wasze dziecko skończy pół roku zacznie uważnie słuchać na dźwięk swojego imienia.

Wspieranie rozwoju niemowląt w tym zakresie jest bardzo łatwe, wystarczy puszczać mu muzykę, śpiewać kołysanki, czytać książki i mówić do nich jak najwięcej. Dziecko jeszcze dużo z tego nie zrozumie, możecie więc opowiadać mu o wszystkim co tylko przyjdzie wam do głowy. Na przykład o czynnościach jakie właśnie wykonujecie, w końcu wstawianie prania potrafi być takie fascynujące. Nie przesadzajcie tylko ze zdrobnieniami i nie zmieniajcie głosu na „dziecinny”. Możecie za to zmieniać tonację, rytm, tempo czy sposób mówienie i obserwować reakcję waszego maluch.

Dotyk


Zmysł ten kształtuje się już w łonie matki, zaczyna od ust i rozprzestrzenia na całe ciało. Jest ściśle związane z wieloma odruchami niemowląt. Gdy maluch poczuje dotyk na swoich ustach lub podniebieniu zaczyna ssać. Jeśli poczuje muśniecie na policzku odwraca głowę w jego stronę, otwiera usta i zaczyna szukać piersi.

Najprostszym sposobem, aby przez dotyk wspierać rozwój niemowlaka, jest jego tulenie, kangurowanie i noszenie. Dając dziecku poczucie bezpieczeństwa, zapewniacie mu najważniejszą potrzebą i pozwalacie na swobodne poznawanie świata.

Pamiętajcie, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie, nie przejmujcie się opiniami innych i włóżcie między bajki opowieści niektórych rodziców o sowich genialnych dzieciach. Kroki milowe w rozwoju niemowląt nie mają sztywnych ram czasowych. Jeśli jednak coś was niepokoi zasięgnijcie porady specjalisty. Wspieranie rozwoju niemowląt nie polega na uczeniu ich czegokolwiek na siłę.

Sama nigdy nie przejmuje się komentarzami i uwagami innych rodziców. Każdy maluch zdobywa kolejne umiejętności – kamienie milowe w swoim czasie. Jedne zaczyna chodzić w wieku 11 miesięcy, drugi zaczyna bardzo wcześnie raczkować i nie spieszy mu się ze stawaniem na własnych nogach.

Jako mamy, każda z nas nasłucha się złotych rad innych ludzi. Sama najwięcej dostałam ich na temat rozwoju mowy mojego dziecka. Franek jako niespełna dwulatek prawie nie mówił, dużo osób czuło się wiec w obowiązku przekazania mi swojego zaniepokojenia w tym temacie. Widziałam też, jak inne mamy patrzą na mnie ze dziwieniem, że się tym zupełnie nie przejmuję. Jednak podświadomie czułam, że przyjdzie na niego pora. Tak też się stało, a gdy poszedł do przedszkola ciocie były pod wrażeniem, że niespełna 2,5 letnie dziecko potrafi tak ładnie się wypowiadać.

Na koniec mam dla Was pomocną infografikę oraz film na temat kamieni milowych w rozwoju dziecka, w którym znajdziecie również ciekawe pomysły na zabawy wspierające rozwój niemowląt.

 


You Might Also Like

1 komentarze

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.