Rozwój dziecka pomiędzy 12 i 18 miesiącem życia

marca 04, 2017
 Wpis ten jest kontynuacją serii tekstów na temat rozwoju niemowląt. Tym razem skupię się na tym, co najbardziej ciekawi wielu rodziców, czyli w jaki sposób poprzez zabawę wspierać rozwój malucha pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia. W drugim roku życia dzieci zdobywają wiele ważnych umiejętności, zaczynają chodzić, wypowiadają pierwsze słowa i stają się co raz bardziej samodzielne. Zmiany może nie zachodzą tak szybko jak u niemowląt, ale w dalszym ciągu ciężko jest za nimi nadążyć.

Rozwój motoryczny


Okres pomiędzy 12 i 18 miesiącem życia to ten czas, kiedy wasz maluch uczy się stabilnie chodzić bez podparcia, a z czasem też biegać. Warto zachęcać dziecko do samodzielnego poruszania się, pamiętając zawsze o jego bezpieczeństwie.

Zabierajcie je na spacery, gdy tylko pozwala na to pogoda i pozwalajcie chodzić na własnych nóżkach jak długo będzie chciało. Świetnie sprawdzi się też chodzenie po schodach, ale warto wybrać miejsca, gdzie schodków jest niewiele i zawsze asekurować malucha. Każda zabawa na świeżym powietrzu zawsze dobrze wpływa na motoryką malca, dlatego odwiedzajcie pobliskie place zabawa, rysujcie kredą po chodniku, stawiajcie babki w piaskownicy, puszczajcie bańki, po prostu dobrze się bawcie.

Jeśli musicie zostać w domu możecie zbudować tor przeszkód z poduszek lub dać maluchowi zabawkę na sznurku do ciągnięcia. Warto też pomyśle o małej motoryce, świetnie w tym celu sprawdzi się plastelina, ciastolina lub piasek kinetyczny. Fajnie są również zabawki w których trzeba wciskać guziki oraz wszelkie zabawki sensoryczne.


Komunikacja


Roczny maluch zazwyczaj wiele już rozumie, jednak nim skończy 18 miesięcy nie potrafi zbyt dużo powiedzieć. Aby przyspieszyć rozwój mowy i ułatwić mu komunikację pamiętajcie o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze zawsze mówcie wyraźnie i zwięźle, patrząc w przy tym na dziecko, nie zdrabniajcie i nie używajcie trudnych słów. Gdy maluch chce wam coś przekazać, słuchajcie go uważnie, budujecie w ten sposób jego pewność siebie. Zachęcajcie go do komunikacji, gdy się pomyli, zamiast wytykać błędy, powtarzacie po nim prawidłowo wypowiadając słowa.

Wielu z nas zastanawia się o czym rozmawiać z tak małym dzieckiem, a wystarczy po prostu opowiadać mu o tym co w danym momencie robimy. Pokazywać przedmioty codzienne go użytku i nazywać je. Bardzo ważne są też książki, na początku malucha zaciekawią głównie obrazki, z czasem dopiero będzie chciał, żeby mu coś czytać. Świetnie sprawdzi się osławiona już Księga dźwięków. Skoro dźwięki to oczywiście śpiewanie i słuchanie muzyki, także ma duży wpływ na rozwój mowy.

Bawcie się przed lustrem, róbcie przy tym głupie miny lub nazywajcie części ciała. Poproście malucha o przyniesienie konkretnej zabawki, z kupki rozłożonych na podłodze.

Rozwój emocjonalny i społeczny


W dalszym ciągu to wy, rodzice jesteście najważniejsi w życiu dziecka i musicie zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Spędzajcie więc z maluchem jak najwięcej czasu razem, starając się nie zaburzać zbyt często jego stałego rytmu dnia. Dziecko czuje się komfortowo, gdy przebywa w znanym sobie środowisku. Nie oznacza to, że nie warto poznawać nowych miejsca, odpuście sobie jednak wycieczkę, gdy maluch jest nie w humorze.

Przytulajcie go zawsze gdy tego potrzebuje. Wspierając go podczas nieprzyjemnych sytuacji dajecie mu poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne w prawidłowym rozwoju. Nie krzyczcie na dziecko, to nigdy nie pomaga uspokoić sytuacji. Mówcie do niego spokojni, starając się nie dać mu znać, że się niecierpliwicie. Zdenerwowanie udziela się maluchowi i trudniej mu sie wtedy uspokoić.

Dzieci często naśladują zachowania rodziców, pamiętajcie więc, żeby dawać im dobry przykład np.: w kwestii jedzenie, czytania książek, sposobu wypowiadania się czy też radzenia sobie z emocjami.

Rozwój poznawczy


Rozwój poznawczy małego dziecka ma bardzo szeroki zakres i każde będzie osiągać kolejne kamienie milowe w różnych momentach i w innej kolejności. Maluch sam pokaże wam, które zabawki są dla niego ciekawe i które potrafi obsłużyć. Nie każcie mu robić nic na siłę. Jedno dziecko będzie chciało malować farbami czy kredkami, inne zainteresuje wkręcanie wielkich drewnianych śrub, a jeszcze inne będzie uwielbiało przesuwać pod drucie drewniane koraliki. Pamiętajcie, żeby zachować umiar, zbyt wiele bodźców lub zmuszeni maluch do czegoś może odnieść odwrotny skutek.

Co jest więc najważniejsze w rozwoju dziecka pomiędzy 12 i 18 miesiącem życia i jakie kamienie milowe powinno osiągnąć?

Wszystko to jest sprawą indywidualną i wygląda różnie u każdego dziecka. Nie patrzcie się na pociechy sąsiadów, nie słuchajcie opowieści o genialnych maluchach. Skupcie się na swoim dziecku, na spędzaniu czasu z nim i wspólnej zabawie. Jeśli jest coś w jego rozwoju was niepokoi udajcie się do lekarza, a nie szukajcie odpowiedzi u wujka Googla.Zapraszam was również do przeczytania poprzednich wpisów na temat rozwoju niemowląt:

Abyście jeszcze lepiej mogli wspierać prawidłowy rozwój swoich dzieci mam dla was krótki filmik.


 


You Might Also Like

1 komentarze

  1. Fajny wpis, przypomniało mi się, jak mój był takim maluszkiem...teraz ma już 4 latka, może pora pomyśleć o następnym maluszku, żeby znów przeżywać te fajne chwile ;-)

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.