Kreatywnie z Fabryką Wafelków Przyssawki Squigz

czerwca 20, 2017




Z propozycji współpracy przy akcji Kreatywnie z Fabryką Wafelków niezwykle się ucieszyłam, ponieważ bardzo podoba mi się ten cykl. Sama nie raz wymyślam zabawy dla Frania i nauczyłam się jednego – im prostsza zabawka, tym więcej możliwości. Przyssawki Squigz od Fat Brain Toys są tego świetnym przykładem, zresztą uwielbiam zabawki tej firmy, są proste w konstrukcji i dają maluchom nieograniczone możliwości zabawy.


ZABAWY DLA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA


Budujemy

Budujcie przeróżne kształty i zgadujcie co to jest, wyobraźnia dzieci potrafi was zaskoczyć.

W wannie

Przyssawki genialnie sprawdzą się jako zabawka do kąpieli, są wykonane w całości z silikonu, więc nie ulegną zniszczeniu pod wpływem działania wody. Można je przyczepiać do wanny, wanienki, kranu czy innych kąpielowych zabawek. Zresztą wasze maluchy najlepiej będą wiedziały co z nimi zrobić.

W samochodzie, samolocie i pociągu

Klocki genialnie sprawdzą się w podróży, nie zajmują dużo miejsca. Są na tyle lekkie, aby w razie hamowania, nie zrobić dziecku krzywdy. Przyczepiają się do każdej płaskiej powierzchni jak szyba czy bezpieczny stoliczek podróżny dla malucha.

Na basenie

Przyssawki toną w wodzie, można więc je wrzucić na dno basenu i kazać maluchowi je wyjmować, a starszemu dziecku nurkować po nie.

Rzucanie do celu

Kładziemy plastikowy kubeczek lub miseczkę i maluch rzuca do niego przyssawki. Są one na tyle ciężkie, że świetnie nadają się do takiej zabawy.

Segregowanie kolorami

Jeśli macie kolorowe miseczki to możecie nie tylko rzucać do nich, ale też przy tej okazji segregować klocki kolorami. Zamiast miseczek można użyć kolorowych kartek.

Segregowanie wielkością i zabawa w przeciwieństwa

Klocki mają różną ilość przyssawek, przez co różnią się kształtem i wielkością. Można je układać od najwyższego do najniższego, od tego który ma najwięcej, do tego który ma najmniej przyssawek. Lub bawić się w przeciwieństwa: duży-mały, wąski-szeroki, niski – wysoki itd.

Cyferki

Drukujemy, lub wypisujemy na kartce cyfry od 1 do 10 (lub mniej zależy na jakim etapie nauki jesteście) Wpierw możemy segregować klocki po ilości przyssawek (mają ich jedną, dwie, trzy, cztery lub sześć), później położyć po prostu odpowiednią ilość przyssawek na kartce.

Zbuduj to sam

Budujemy prostą konstrukcję z kloców i maluch ma za zadanie zbudować taką samą. Ta prosta zabawa zmusza go do skupienia się na wykonywanych czynnościach. Stopień trudności Budowle mogą mieć różny stopień trudności, należy dostosować go do umiejętności dziecka, inaczej szybko się zniechęci.

Znajdź klocka

Ostatnio naszą ulubioną zabawą jest „znajdź klocki”. Polega to na tym, że mówię do Frania np.:
Znajdź klocki, które mają ten sam kolor co słońce.
Znajdź klocka, który ma najwięcej przyssawek.
Znajdź klocki, które mają trzy przyssawki.
Uczymy się w ten sposób kolorów, liczenia i przede wszystkim ćwiczymy koncentrację.

Ćwiczymy pamięć – Gdzie jest klocek

Bierzemy 3 kubeczki i chowamy pod nimi różne klocki, następnie dajemy dziecku 3 takie same. Teraz musi położyć klocek przy kubeczku, pod którym znajduje się taki sam. Następnie podnosimy i sprawdzamy czy maluch dobre zapamiętał.

Ćwiczymy pamięć – Zbuduj to samo

Budujemy wieżę z klocków pokazujemy dziecku i każemy zapamiętać jej wygląd, po chwili chowamy i maluch musi zbudować taką samą konstrukcję. Jest to oczywiście zabawa dla dzieci starszych niż moje.

Ćwiczymy pamięć – Zniknął klocek

Znów ćwiczymy pamięć, tym razem kładziemy przed dzieckiem klocki, po chwili zasłaniamy mu oczy i zabieramy jedne z nich. Dziecko musi zgadnąć, która przyssawka zniknęła. Klocki Squigz świetnie się nadają do ćwiczenia pamięci, ponieważ każdy ma inaczej rozlokowane przyssawki oraz inny kolor.

Gdzie się przyczepi, gdzie nie

Ta zabawa pozwoli maluchowi poznać otaczający go świat.Sprawdzajcie rzeczy o różnych powierzchniach i teksturach i zgadujcie czy zabawki będą się do nich przyczepiać czy nie. Nauka fizyki w czystej postaci. Możecie też moczyć je i sprawdzić co się wtedy stanie.

ZABAWY DLA NAJMŁODSZYCH


Zabawa przed lustrem

Klocki są rożnej wielkości, nie wszystkie nadają się do zabawy dla maluszka, ale niektóre możecie spokojnie dać nawet niemowlakowi (choć jest i wersja tych klocków dla nich) Przylepcie je do bezpiecznego lusterka, posadźcie przy nim dziecko i macie czas na wypicie kawy.

Gryzak

Gdy bawię się klockami z Frankiem, Nataszka chętnie je nam podbiera i ładuje do buzi. Taki wiek, ale pozwalam jej na to, ponieważ klocki mają ciekawe kształty, fakturę i ciężar. Idealnie nadają się do integracji sensorycznej.

Mam nadzieję, że moje pomysły spodobają się wam i spędzicie świetnie czas ze swoimi maluchami. My na pewno zabierzemy ze sobą te klocki na wakacje, nie zajmują dużo miejsca, a zabawa nimi może zająć maluchy na wiele godzin.

Przyssawki Squigz od Fat Brain Toys znajdziecie w Fabryce Wafelków, dostępne są dwa różniące się wielkością zestawy po 24 lub 50 klocków, możecie również dokupić konkretne elementy.



Swobodna zabawa

W wannie

Segregowanie kolorami

Nauka cyfr

Rzucanie do celu

Segregowanie po ilości przyssawek w plenerze


Segregowanie po ilości przyssawek w domu


Układanie od najmniejszego do największego
 
Zbuduj to sam


Znajdź klocka

Gdzie się przyczepi, gdzie nie

Zabawa przed lustrem


Gryzak

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Wow, super są te przyssawki, myślę że bardzo spodobalyby się mojej córeczce

    OdpowiedzUsuń
  2. Te przyssawki robią furrorę! Moje dzieci na rehabilitacji je uwielbiają, zastanawiam się nad ich zakupem ;)

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Instagram Images

Zgodnie z ustawą z dnie 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, korzystanie ze zdjęć oraz treści zamieszczonych na tym blogu bez wiedzy autora jest zabronione.